Záchranná mise

1 přístav

To jsem takhle jednou vyrazila do přístavu. Jasně, člověk tak nějak tuší, že to nebude pěkný pohled, ale realita byla dost krušná. Jeden kontejner za druhým, všechno možný. Když jsem si představila, kolik tam bylo nepotřebnýho plastu a gumových věcí, bylo mi do breku. Obrovský hromady, který stejně za chvíli skončí na smetištích a ve spalovnách.

2 skládka 

Naštěstí jsem si nasadila brejle a všechno bylo najednou mnohem hezčí. Viděla jsem tolik zeleně, tolik spokojených zvířat a veselých lidí. Tohle bylo ono, ta správná cesta. Svět potřebuje vidět zeleně. My všichni to potřebujeme. V lese má všechno svůj smysl – nikdo si naschvál neubližuje, nic se vzájemně neničí. Nikdo se nesnaží za každou cenu získat maximum pro sebe. Tam to prostě funguje samo, přirozeně. Tak jsme se tam inspirovali. Můžeme přece použít dostupný věci, a ušetřit tak planetě trochu nepořádku. Není potřeba začínat od úplný nuly. Stačí se jen trochu zamyslet. 

 

panenka barevná + brýle(1)

A tak jsme se zamysleli. A hrozně se nám líbí to, co jsme vymysleli. A víš, co je úplně nejlepší? To, jak a kde vznikám. Žádná továrna, žádná práce na směny. Ne. Jdeme na to jinak. Kolem mě se kumulují lidi, který chtějí změnu stejně jako já. Jsme taková komunita, ať to zní zvláštně jak chce. Jsme (skoro) rodina Zoe. Každý dělá něco a pak 3, 2, 1... a jsem tady já! 

 spici_lide

Jak to děláme? Nepotřebujeme žádnou výrobní halu, kterou je nutný nejdřív postavit na zelený louce. Využíváme energii tam, kde stejně je. Doma si topíš, doma si svítíš. Tak proč cestovat ráno do práce, zbytečně otravovat vzduch výfukovýma plynama a vytápět další prostory? Tomuhle říkáme ne. My veškerou výrobu koncentrujeme do domácího prostředí. Nemusíš nikam jezdit a ráno postávat za minutu šest před vraty práce. Doma si vstaneš podle sebe, v klidu se nasnídáš a pak se na to vrhneš. Žádný zbytečný náklady na cesty sem a tam. Hezky v pohodlí domova vyrábíš. 

cesta_do_praceA představ si tu úsporu času! Žádný dlouhý vysedávání v práci a v autě. Doma si pracuješ přesně tak, jak ti to vyhovuje. Krásně to kombinuješ se svým volným časem. Konečně budeš mít dost prostoru pro rodinu. To je totiž dneska to nejdůležitější. Rodiče v práci od rána do večera a na společný zážitky prostě není kdy. A co je důležitější, než si užívat spolu? No? Nic. 

rampa

 

Takhle to samozřejmě zní všechno strašně jednoduše, ale ono to vlastně ani ve skutečnosti není nic složitýho. Vymysleli jsme stroje, který jsou bezpečný a jednoduše ovladatelný. Pracují v podstatě samy. Postavíš si je zrovna tam, kde se ti to hodí. Sklep, garáž nebo obývák? Nic není problém. Můžeš relaxovat s rodinou a u toho dohlížet na výrobní stroj, který tě skoro nepotřebuje. Šetříš energii, trávíš čas v pohodlí domova a věnuješ se dětem. Mám to takhle hrozně ráda, protože vznikám v klidným domácím prostředí, kde úplně cítím lidský teplo. 

box

Nejdřív mi vyrobí tělo, teda jeho části. K tomu, abych měla nohy a ruce na správným místě, ještě trochu chybí. O to se starají maminy, které o mě pečují jako o vlastní. Díky nim je ze mě poctivá holka se vším všudy. Jezdím k nim ráda a ony si mě taky dost chválí. Pomáhám jim, aby mohly dětem dopřát o trochu víc radosti. Šaty mám z přírodních materiálů, jak by ne, jsem holka z přírody a umělost mi nedělá dobře. A protože jsem parádivá jako každá jiná, nechávám si je šít od šikovných kamarádek, který za moje šaty dostanou pěknou odměnu. Ráda podporuju to, co dává smysl. A kromě toho jsem v jejich šatech fakt k nakousnutí. 

panenka_rozebrana3

 A takhle se nám to prostě hodně líbí. Všechno funguje, jak má. Vzájemně si pomáháme – my trošku ulevíme přírodě, příroda nám poskytne zdroje a my navíc ještě podpoříme to, co považujeme za důležitý. Nejvíc ze všeho doufám, že brzo v obchodech potkám další přírodní hračky a že to tam postupně ovládneme. Nechci tam zůstávat sama, to bych byla dost smutná. Divně se tam na mě totiž dívají ty plastový holky, asi mi závidí ty moje zelený brejle. Kdyby si je taky nasadily, hned by se to tady všechno trochu zlepšilo. Mám v plánu velký věci, tak snad to tady bude brzo velká zelená party! 

hrackarna

 Zdá se mi, že to tady ale ještě není úplně ztracený. Dobrý to není, to víme všichni. Ale jen málokdo nad tím víc přemýšlí. A my chceme probudit i ty ostatní. Ukázat jim, že v zelených brejlích to je úplně něco jinýho. Lepšího. Ten pocit, když víš, že děláš něco, co planetě neškodí, ten je k nezaplacení. Jen si to představ – jak by se nám dýchalo líp, kdyby každý den nesedalo do aut tolik lidí. Kdyby tady křížem krážem nejezdily obří kamiony plný věcí, co vezou bůhví z jaký dálky. Všechno by to bylo jednodušší, kdyby se vyrábělo tam, kde se to zboží používá. Jasně, že všechno nejde, ale třeba zrovna smysluplný hračky? Bez problému.

zelené brýle_1

Vidím to takhle - proč mě vyrábět jen v Čechách a pak vozit po světě? Co takhle vytvořit Zoe komunitu i v jiný zemi, no? To dává smysl přece. Vyrobí si mě ve Francii z voňavýho francouzskýho dřeva, dostanu elegantní francouzský šaty a jsem připravená. Všichni se tam o mě krásně starají, vyrábějí mě doma, a zase je o trochu míň škodlivin na světě. A takhle to jde skoro všude. Postupně si vytvoříme jednotlivé komunity v různých zemích, no a všichni se pěkně propojíme a budeme fungovat tak, jak to má smysl. Budeme vyrábět z lokálních zdrojů pro lokální trh. Už teď se usmívám, když si představím, kolik nás bude. Tolik nadšenců, který sdílejí stejný životní přístup. Ulevíme planetě a ulevíme sami sobě. Čím více plastu nahradíme přírodním materiálem, tím líp můžeme žít.  

zelena_zeme  

 

ZOE COMMUNITY for EARTH

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení