Zase ta udržitelnost...

Dřevo je nejlepší materiál ze všech. Musím to vědět, protože jsem se z něj přece narodila. K tomu, aby dřevo vzniklo, nepotřebuješ v podstatě nic – prostě si jen tak samo vyroste ze země. Stačí mu slunce a déšť. Paráda prostě. Žádný hnojení, žádný umělý látky, žádný škodliviny. A to nemluvím ani o tom, že když už teda doroste a dojde ke kácení, tak je potom i jeho zpracování dost šetrný a energeticky nenáročný. 

 

lesy FSC 

Stromy obecně jsou prostě super. Díky nim můžeme pořádně dýchat. Jeden strom vyprodukuje každý den tolik kyslíku, že uživí tři lidi. To je jako něco! A když je všude vedro, kam se jdeš schovat? Na sídliště asi ne. Do lesa přece. Ten klid, ticho, stín. Nevím, jak ty, ale já teda nic lepšího neznám. A když se podíváš kolem sebe – představ si, že by tam nebyly stromy, ale jenom holý trávníky. To by asi nebylo zrovna ono. Stromy a lesy prostě utvářejí krajinu a dělají z ní to, co je. To, na co se nemůžu vynadívat. A těch kytek, keřů a milion zvířat. To všechno les má a bez něj bychom o tohle přišli. 

 

CO2

A taky se dost mluví o CO2. Já se v tom teda moc neorientuju, ale už asi trochu chápu, o co jde. Tenhle strašák vzniká v současný době snad při všem, nejvíc asi ale spalováním fosilních paliv a vyfukováním škodlivin z aut. A je ho tolik, že se z něj přehřívá planeta, a to ovlivňuje negativně tisíc dalších věcí. Takže z toho fakt nic dobrýho nekouká. No a stromy dokážou COvdechnout a zpracovat, a my díky tomu máme lepší životní podmínky. Takže je prostě jasný, že lesů musí být co nejvíc, aby nás aspoň něco trochu chránilo, když si sami neustálým vyráběním nepotřebných věcí planetu dobrovolně ničíme. Stromy můžeme sázet a zpracovávat v podstatě donekonečna. Když se to bude dělat zodpovědně, je to to nejlepší, co nás může potkat. Dřevo si jednoduše vypěstujeme tady, takže odpadá dlouhý dovážení a čoudění. Každý z nás CO2 dennodenně produkuje tím, co dělá a nedělá. Můžeme ovlivnit, kolik toho po sobě necháme. Říká se tomu uhlíková stopa.  

 Mě to taky dost zajímalo, takže jsem si to spočítala.

 

Jakou uhlíkovou stopu zanechá výroba jedné panenky Zoe?  

 

 

lesnik

Těžba materiálu v lese: 3 g CO2

 

 

doprava na pilu 

Přeprava vytěžených kmenů do nejbližší pily (do vzdálenosti 200 km): 40 g CO2  

cutter

Rozřezání dřeva na požadované rozměry, vysušení a příprava k odvozu: 380 g CO2 

 

 spici_lide

Domácí automatická výroba dřevěných dílů: spotřeba 1,85 kWh elektrické energie
Z obnovitelných zdrojů energie se nám daří získat v průměru až 600 W.

dily pro montaz

Výroba jednotlivých dílů: 540 g CO2     

 

doprava ZOE

 Součet veškerých přeprav dílů v komunitě Zoe: 52 g CO2   

 

kompletace 


Ruční kompletace včetně balení: 0 g CO2

 
sklad 

 Doprava do sdíleného skladu: 25 g CO2  

zakaznice 2 
Doprava k zákazníkovi: 25 g CO2 

 

 


 Jsou to jednoduché počty:

Při výrobě Zoe od A do Z bylo vyprodukováno 1 065 g CO2. Přihodili jsme ještě 160 g, vzniklých při výrobě oblečení a obalového materiálu. Celkem tak na jednu Zoe připadá 1 225 g CO2.

ALE! Buk, ze kterého se panenka zrodila, během svého života absorbuje cca 700 kg CO2. Z jednoho buku jde vytvořit až 400 panenek (paráda!), každá tak do svého těla vstřebala cca 1 750 g CO2. Co nám z toho vychází? Že Zoe za svůj život zlikvidovala víc CO2, než bylo vyprodukováno při její výrobě. Během tohoto procesu nevznikly žádné škodlivé látky.

Tohle je naše cesta. Chceme dostat dřevo mezi lidi. Nabídnout alternativu těm, kdo nechtějí podporovat trh s plasty. Jsme přesyceni nesmyslnými plastovými hračkami bez duše. Dřevo je plnohodnotným materiálem s pozitivním přínosem a jedinou správnou možností pro budoucnost lidstva.

sedici_panenka 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení