Světový den pro fair trade

Světový den pro fair trade se slaví každý rok druhou květnovou sobotu. Proč je ale dobré ho registrovat? Proč má vlastně svůj den? Co je na něm tak „světoborného“?

Je to jednoduché – máte rádi čokoládu? Kávu? Banány? No jasně. Ale plodin, které u nás nerostou a pěstují se v zemích tzv. globálního Jihu (Afrika, Asie, Latinská Amerika) je samozřejmě mnohem víc. Když v obchodě saháme po balení kávy, asi nepřemýšlíme nad tím, odkud k nám přijela… a hlavně za jakých podmínek byla vypěstována. Za každým podobným zbožím stojí tvrdá práce pěstitelů, která je ale málokdy oceněna tak, jak by měla být. Proto je tu Fairtrade – certifikace, která vypovídá o konkrétním zboží velmi mnoho.

Smyslem certifikace Fairtrade je poskytnout pěstitelům možnost uživit se vlastní prací, ale pozor – za důstojných podmínek. Pěstitelé za své suroviny dostávají sumu, která skutečně odpovídá nákladům na pěstování. Nedochází k vykořisťování zaměstnanců, nucené práci ani dětské práci. U zboží, označeného certifikátem Fairtrade máte jistotu, že skutečně splňuje přísné standardy. Vzniklo (bylo vytvořeno) tam, kde se dodržují lidská práva a klade se důraz na šetrný přístup k životnímu prostředí.

Jde o věci, které dnes už téměř všichni považujeme za samozřejmé. Teorii máme zvládnutou, to, jak by to mělo být, víme všichni. Ale ruku na srdce, kolikrát se nad svou volbou zamýšlíme přímo v obchodě? Čteme etikety? Zajímáme se o konkrétní produkt? Přemýšlíme, kdo ho pro nás vypěstoval? Asi ne. Ve většině případů sáhneme po zboží, které je nám známé (a obvykle levnější). Však ono se pro jednou nic nestane, příště už určitě budeme zodpovědní (utěšujeme se pokaždé). STOP! Vraťme se teď v mysli do obchodu a pozorně si prohlížejme zboží, které je před námi. Co hledáme? Známku Fairtrade, nepřehlédnutelné kulaté modrožluté logo. Už ho vidíme? Paráda. Teď už stačí jen vybrat tu nejoblíbenější příchuť čokolády. Uvidíte, že čokoláda vyrobená z férově vypěstovaného kakaa bude ještě větším (nejen) chuťovým zážitkem. Dobrou chuť!

P.S. Zkuste si udělat svůj den pro fair trade při každém nákupu, ne jen jednou za rok. Pojďme se do toho společně vrhnout a dělat svět lepším. 

Fairtrade-logo

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení