O nás

Na úplném začátku byl můj sen pracovat se dřevem. Věděl jsem, že cokoliv budu chtít dělat, rozhodně to bude spojené s dřevem. Od dvanácti let jsem řádil na skateboardu a na dlouhé roky to byl můj svět.
skate3-2

Dřevo jako cesta

Věřili jsme tomu a šli za tím. A šli jsme do toho po hlavě – sehnali jsme investora, objížděli Evropu a hledali odběratele. Řešili jsme dodávky dřeva z USA, s Čínou domlouvali dodávky doplňků a dalších věcí. Pustili jsme se do stavby moderní výrobní linky s kapacitou 10 000 skateboardů za měsíc a nabírali zaměstnance. Po šesti letech dřiny a intenzivní snahy najednou celý projekt padnul. I když jsme pro to udělali všechno, dál to nešlo.

Proto mi přišlo jako super nápad propojit své první podnikání s tímhle koníčkem. S kamarádem jsme založili Restart Skateboards a nastavili si plán, že do čtyř let budeme mít největší výrobu skateboardů a longboardů ve střední Evropě.

Deska vyrobená v Číně byla ve výsledku levnější a výroba v Evropské unii nebyla životaschopná. Většina koncových zákazníků upřednostní cenu a je jim úplně jedno, kdo a kde produkt vyrobil. Dali jsme tomu poslední šanci, vyjeli do USA, kde jsme chtěli Restart Skateboards rozjet. Brzo jsme se rozkoukali a pochopili, že k tomu, abychom na americký trh dostali skateboardovou značku, nám chybí asi milion dolarů.

Domů, kde na mě čekala žena s čerstvě narozenou dcerou, jsem se vrátil s padesáti dolary v kapse a obrovským dluhem na krku. Tohle byla opravdu škola života. Ale díky tomu jsem si uvědomil spoustu věcí, co chci, a co vlastně ne. Za skateboardingem jsem udělal tlustou čáru a snažil se dívat pozitivně dopředu.

Dřevo k dětem

Každý krok, ať už dobrý nebo špatný, člověka posune, a u mě to bylo stejně. Díky dceři a podpoře své ženy jsem se zkusil na svět dívat úplně jinak. Po narození dcery Antonie jsem si začal uvědomovat, co mi v nabídce dětského zboží chybí.

K prvním narozeninám jsme jí chtěli pořídit pěknou panenku z ekologických materiálů. Ale nikde nic. Nechtěl jsem pořizovat umělé panenky, kterých byla plná hračkářství. Všude jen samé barevné kýče. Chtěl jsem přírodní materiály, přirozené hračky, které nepotřebují žádné umělé zásahy. Už v téhle době jsem začal v hlavě oživovat myšlenku na panenku Zoe, koncept její výroby a celkové směřování projektu.

Nicméně výrobní limity a finanční omezení mi ještě nedovolily projekt uvést do života. Vrhnul jsem se do výroby dřevěných pohybových hraček, protože právě ty mi v běžné nabídce dětského zboží také chyběly. Stačila mi malá dílna, ve které jsem vyráběl na základních strojích, a postupně splácel dluh. Později jsem spojil své síly s kamarádem Pepou a podařilo se nám vybudovat dnes velmi úspěšnou a prosperující značku Antonie Emma, která se zaměřuje na výrobu patentovaných pohybových produktů.

Značka je charakteristická svou výraznou ekologickou filozofií a se svými unikátními vlajkovými produkty Faber a Futu patří dnes ke špičce na trhu v kategorii hraček pro zdravý dětský pohyb. Díky úspěchu firmy Antonie Emma se můžu vrátit na začátek své cesty spojené s výrobou pro děti, a začít budovat značku ZOE8, která změní svět hraček.

Dřevěný svět

Výrobou panenky Zoe se kruh uzavřel. Ne nadarmo dostala jméno Zoe. Zoe znamená život. Provázela mě (dlouho jen v představách) velkou část mého dosavadního života. Logo značky jsem doplnil mašličkou, která charakterizuje nekonečný koloběh, udržitelnost, návrat k začátkům, k přírodě. A symbolicky tak uzavírá moji cestu za vysněným produktem.

Jednou věcí je produkt, ale důležitá je především mise Zoe. Ta má dvě hlavní linie – výroba menších dřevěných hraček a především proces jejich výroby. Tyhle dvě věci jdou ruku v ruce, bez jednoho by to druhé nebylo. Vize, kterou jsem nosil v hlavě roky, dostala svoji reálnou podobu. Vyrábět produkty udržitelným způsobem – z lokálních zdrojů a materiálů, v domácím prostředí.

S minimálním dopadem na životní prostředí. Hračky, díky kterým budou moci děti vyrůstat ve zdravějším prostředí… a které nahradí plastové hračky v dětských rukách.

Děláme to jinak.
Úplně jinak.

Naše mise je úzce propojena s tím, jak panenku vyrábíme.

Bez podobně smýšlejících lidí by koncept Zoe nebyl úplný. Tím se odlišujeme od ostatních výrobců dřevěných hraček. Děláme to jinak. Nesedíme společně ve výrobě, nepracujeme na směny ani nic podobného. Panenka je vytvářena komunitou, která sdílí stejné životní hodnoty.

Prioritou je pro nás čas strávený s rodinou.

Tomu je plně podřízena výroba hraček. Každý člen komunity se na výrobě podílí svým způsobem – výroba dílů v domácím prostředí je umožněna díky naší inovaci v podobě bezpečných domácích strojů. Takových, které si v klidu postavíte do obýváku.

Jednoduché propojení rodiny s prací je geniálním řešením.

Díky možnosti pracovat doma můžeme zapojit i jedince, kteří mají omezení a nemůžou z různých důvodů pracovat v běžném provozu. Souhra členů komunity skvěle funguje. Pozitivní ohodnocení je jen příjemným bonusem, důležitější je možnost úspory času i energií různého druhu. Když nemusím jezdit do práce, ušetřím čas, náklady i životní prostředí. Nepotřebujeme vytápět další prostory a svítit po celé budově.

Komunita Zoe může vzniknout kdekoli.

Charakter produktů umožňuje skvěle využívat možnosti lokálního trhu – komunita Zoe může vzniknout kdekoli. Produkty pro český trh vyrobíme u nás, produkty pro francouzský trh vyrobí francouzský tým z místních surovin atd. Odpadá složitá logistika, přesun materiálu a zboží na dlouhé vzdálenosti. A planetě je zase o trochu lépe.

Máme velké plány, chceme inspirovat další výrobce a ukázat jim, co je správná cesta.

Výroba z lokálních surovin v domácím prostředí.

S minimálním dopadem na životní prostředí. Věříme, že takhle vypadá budoucnost.

Následovat budou další dřevěné hračky.

Čím více dřeva dostaneme mezi děti a jejich rodiče, tím lépe se nám všem bude žít.

Víš, jaká je moje
uhlíková stopa?

1 750 g

1 buk spotřebuje za svůj život 1 750 g CO2
1 buk = 400 x Zoe

1 747 g

těžba materiálu v lese
- 3 g CO2

1 367 g

zpracování dřeva
- 3 g CO2

827 g

výroba jednotlivých dílů
- 540 g CO2

827 g

ruční kompletace
- 0 g CO2

735 g

transport materiálu
- 92g CO2

710 g

doprava do skladu
- 25 g CO2

685 g

doprava do nové rodiny
- 25 g CO2

Škodlivé látky vzniklé během procesu vzniku: 0

Zoe za svůj život spotřebovala víc CO2, než bylo vyprodukováno při její výrobě.